Mimo, że zbiórki harcerskie zostały odwołane do końca marca (31.03), to harcerska praca oraz służba nadal są widoczne w naszym zawierciańskim środowisku. Dzisiaj przybywamy z kilkoma przygotowanymi przez Zespół Programowy HZZ propozycjami na to, co mogą robić kadry, drużyn, harcerze (i nie tylko) w obecnej sytuacji zgodnie z zasadą #zdalniealerazem!
Niniejszy tekst stanowi część Biuletynu Programowego dla kadry naszego hufca.
Rozwijanie swoich umiejętności przez sprawności
Czas, który spędzamy w domu, nie musi być zmarnowany! Można go spędzić na rozwijaniu lub zdobywaniu nowych umiejętności. Na przykład dzięki sprawnościom.
Mimo że duża część sprawności wymaga od nas pracy długofalowej (musimy poświęcić na nie dużo czasu i uwagi), to w całym zbiorze znaleźć można takie, których większą część można zrealizować. nie wychodząc z domu. Może to idealny moment, by nasi harcerze polepszyli swoje umiejętności w programowaniu, grafice komputerowej, grze na instrumentach lub gotowaniu?
Uwaga! Sprawności mogą być realizowane również przez osoby nieposiadające Krzyża Harcerskiego!
Realizacji sprawności tematycznych
Poniżej znajdują się sprawności zaproponowane przez XIII „Czarny” Szczep im. Zawiszy Czarnego i RPM „Ręka Metody”. Są to sprawności tematyczne dotyczące obecnego stanu epidemiologicznego i związane są z higieną, bezpieczeństwem i służbą w obecnej sytuacji. Wymagania na sprawności specjalne znajdują się na stronie ZHP.pl. Wystarczy kliknąć w grafikę przedstawiającą emblematy sprawności specjalnych.
Uwaga! Sprawności mogą być realizowane również przez osoby nieposiadające Krzyża Harcerskiego!
Gry planszowe z rodziną lub online
Więzy rodzinne oraz przyjacielskie mogą usychać bez spólnego spędzania czasu, a nic tak nie pozwala na ich rozwijanie jak wspólna grywalizacja w trakcie wieczorów z planszówkami! Każdy drużynowy wie jak z wielkimi emocjami wiąże się wspólna gra w Chińczyka, Sabotażystę czy Avalon. Warto to podtrzymywać, by duch naszej drużyny nie został ugaszony przez dłuższe przebywanie z dala od zbiórek i harcówki. Może ktoś z Was jest chętny na krótką partię Chińczyka przez messengera, albo turniej kalamburów przez platformę kurnik.pl? My na pewno!
Kominek, kuźnica lub słuchowisko drużynowe
Możecie się widzieć, ale też nie musicie. Sama rozmowa, bez odczytywania reakcji z twarzy pozostałych uczestników, może wynieść formę kominka drużynowego lub kuźnicy na jeszcze wyższy poziom. Taka forma pozwoli naszym harcerzom nabrać nowych perspektyw i poszerzyć swoje horyzonty, słuchając innych bez oceniania. Rozmawiać można o wszystkim. Pamiętać trzeba o wcześniejszym przygotowaniu merytorycznym do takiego wydarzenia, by nie uśpić wszystkich uczestników.
Wspólne oglądanie filmów lub spektakli teatralnych
Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej technice, specjalnie zorganizowane wyjście do kina lub do teatru (szczególnie w obecnej sytuacji) nie jest już konieczne, by mieć styczność z kulturą czy sztuką. Obecnie wiele teatrów umożliwia darmowe oglądanie spektakli teatralnych, a platformy VOD: Netflix czy HBO GO pozwalają również na oglądanie najnowszych premier kinowych (a legalnych źródeł jest jeszcze więcej, wystarczy poszukać). Może warto zaproponować w drużynie wspólne oglądanie tego samego filmu lub spektaklu, a następnie dyskusję o nim, #zdalniealerazem?
Organizacja quizu wiedzy o harcerstwie
Kiedy zbiórek nie ma, każdy z nas może spróbować zorganizować quiz wiedzy o harcerstwie. Taki bieg sprawdzający wiedzę, tylko że online! Sprawdzić można w ten sposób wiedzę na tematy dowolne – od historii środowiska działania po zagadnienia przyrodnicze i obozowe. W celu przeprowadzenia takiego quizu polecamy powszechnie wykorzystywane Ankiety Google lub specjalnie do tego przygotowane aplikacji takie jak Kahoot lub stronę quizme.pl.
Tworzenie dziennych wyzwań
Jedną z propozycji, która wyszła z wielu środowisk, tym i naszego (21 Zawierciańska Drużyna Harcerska im. Urszuli Leszczyńskiej), są codzienne wyzwania. Dane środowisko każdego dnia zachęca swoich harcerzy do niecodziennych aktywności (posprzątanie głębokiej szafy, spróbowanie nowych ćwiczeń), a następnie dzieli wynikami wspólnej zabawy. Zachęcamy Was do korzystania z propozycji innych środowisk lub tworzenia własnych!
Może to być dla każdego drużynowego idealny sposób na zachęcenie swoich harcerzy do nauki nowych węzłów czy szyfrów. Kto wie? Może dzięki tej inicjatywie powstanie w jakimś środowisku wspólne opowiadanie napisane wyłącznie za pomocą szyfrów?
Zaplanowanie wycieczki lub biwaku
Często zamykamy nasze życie w bańce, patrzymy tylko na to co tu i teraz. W czasie kiedy nie powinniśmy wychodzić z domu, zgodnie z zasadą #zdalniealerazem warto pomyśleć z Radą Drużyny o tym, co nas dopiero czeka. Czas ten wykorzystać można na planowanie tego co dopiero może się wydarzyć. Nie ważne czy to krótka wycieczka, trochę dłuższy biwak lub kilkutygodniowy obóz – warto już teraz przemyśleć nadchodzące wjazdy by w przyszłości móc je zrealizować z głową, bez głębszego planowania.
Czas po zakończeniu kwarantanny będzie bardzo ważny. Nasze zuchy i nasi harcerze będą potrzebować czegoś, co pokaże im, że drużyna jest sobie jeszcze bliższa, niż była wcześniej. Wspólny wyjazd jest najlepszym rozwiązaniem.
Uporządkowanie dokumentacji zastępu lub drużyny
To propozycja przede wszystkim dla drużynowych i szczepowych. Być może prowadzicie na bieżąco dokumentację drużyny, ale wciąż zalegają w waszej szufladzie rozkazy sprzed kilku dobrych lat? To czas by w końcu je uporządkować. Zawsze narzekacie, że brak wam czasu na patyczkowanie się z ewidencją? Teraz czasu macie pod dostatkiem.